Ali Asım AĞAOĞLU

Güçlü sivil toplum güçlü Ardahan

Ardahan ile ilgili olarak mesai yapmaya başladığım şu kısa süreçte gördüğüm en ciddi eksiklik sivil toplum zafiyeti oldu. Sivil toplumu olmayan bir il siyasette yer bulamıyor ve neticesinde o şehir yeterli yatırım alamayarak her ne nimete sahip olursa olsun gelişip kalkınamıyor. Bu bağlamda Ardahan’da elinde ki nimetlerine rağmen sivil toplumu güçlü olmadığı için hak ettiği yatırımları alamıyor. Başta kış turizmi olmak üzere diğer güzellikleri ile adeta saklı bir cennet olarak kalmış durumda. Sayın Valimizin ve Belediye Başkanımızın gayretleri ortada. Fakat bu güzide isimler sivil toplum desteği görmedikleri için hedeflerine ulaşmakta zorlanmaktadırlar. Sayın Bilmez ve Sayın Köksoy’a ek olarak Ardahan Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber gibi kıymetli bir ismi de dahil etiğimizde Ardahan’ımızın entelektüel manada üç ayağı tamamlanmış oluyor. Dördüncü ayak olan ve masanın dimdik durabilmesini sağlayan sivil toplum ayağı devreye girmedikçe bu üçlünün çabaları maalesef yetersiz kalacaktır. Çünkü hizmet talep edilirse, talepte ısrar edilirse, sürekli projeler üretilip kapılar aşındırılırsa devlet tarafından karşılanır duruma gelir. Talepleri sunacak olan da, proje üretip kapılar aşındıracak olan da sivil toplumdur. Ardahan’ın güzelliklerini Türkiye’ye en başta İstanbul pazarına tanıtacak olan kurum sivil toplum kurumudur. Valiliğin ve Belediyemizin ulusal reklamlar yaparak tanıtıma girmesini beklemek gerçeğe sırt dönmek olur. 

İstanbul’da 300 bin nüfusa sahip olan Serhat diyarının muhteşem Çıldır Gölü ve kış cennetinden İstanbullunun haberi olmuyorsa bu elbette ki İstanbul’da yaşayan gurbetçilerinin eksikliği nedeniyledir. Reklamın en etkilisi ağızdan ağza yayılanıdır. Bu sebeple Ardahan’ın güçlü sesler çıkaracak sivil topluma olan ihtiyacı elzem hale gelmiştir. 

Çalışmalarını beğenerek sizlere aktardığım, benim dedelerimin de aşını yiyip, suyunu içtiği onlara bir dönem yurt olmuş Posof’umuzun İstanbul Güngören’de ki derneği Aydın Başkan önderliğinde güzel çalışmalar yapıyor; ama bu çalışmalar Posof özelinde kaldığından Ardahan için elbette yeterli değil. Aydın Başkan ve ekibinden beklentimiz çıtayı artık tüm Ardahan’ı kapsayacak şekilde yükseltmeleridir. Henüz iki senelik bir geçmişe sahip olan, gençliği ve dinamizmi ile öne çıkan Pendik Ardahan İl Derneğimiz de icraatlarıyla gelecek vaat ediyor. Kıymetli Başkanımız Adnan Köroğlu’ndan ve yönetiminden de hani şu 100 km’ye 3 saniyede çıkan spor arabalar gibi hızlı olmalarını istemek durumundayız. Ve tabi Ardahan için gönülden fikirler üretecek, projeler tasarlayacak yeni aktörleri de görme arzusundayız. Yapılması gereken belli; bir an önce var olan sivil toplum zeminin üzerine onlarca kat çıkılarak Ardahan’ınımızın siyasilerce ve metropol insanı tarafından görünür hale getirilmesidir. Kısaca; az zamanda çok iş!

Diğer Makaleler